Przygotowanie do wakacyjnego wypoczynku, by nic nam nie groziło było tematem przewodnim akcji „Bezpieczne wakacje”, która odbyła się dziś nad Zalewem Zegrzyńskim. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe we współpracy z innymi służbami ratunkowymi zorganizowało piknik edukacyjny.

Najważniejszymi punktami akcji były symulacje akcji ratunkowych. Pierwszą z nich było potrącenie pieszego. Organizatorzy uświadamiali zgromadzonych, jak skutecznie wezwać pomoc i jak samemu udzielać pomocy osobie poszkodowanej. Drugie zdarzenie miało miejsce na wodzie, gdzie doszło do wywrócenia żaglówki. Poszkodowane zostały dwie osoby. Jednej z nich trzeba było szukać pod wodą. Tu również zaprezentowano współpracę właściwych służb ratunkowych.

Organizatorzy dużo mówili o tym, jak wezwać pomoc, jak prawidłowo postępować z osobami w różnych stanach zagrożenia zdrowotnego i jakich zachowań unikać.

Każda z instytucji biorących udział w akcji zorganizowała własny namiot edukacyjny. Ratownicy medyczni uczyli zasad udzielania pierwszej pomocy w nagłych sytuacjach, które każdemu mogą się przydarzyć. Wodniacy przestrzegali przed niebezpiecznymi zachowaniami podczas wypoczynku nad wodą. Policjanci udzielali rad, jak przygotować się do wakacyjnych podróży, a ratownicy górscy – do wędrówek po górach. Z kolei strażacy instruowali, jak bezpiecznie obchodzić się z ogniem.

W trakcie pikniku przewidziano liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych. Była to niebywała okazja, by obejrzeć profesjonalny sprzęt ratunkowy: śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, karetkę, wóz strażacki, łodzie ratunkowe czy quad wykorzystywany przez Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Organizatorzy zapewnili m.in. konkursy, gry edukacyjne, ściankę wspinaczkową.

Piknik odbył się w bazie Legionowskiego WOPR. Organizatorami byli: Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Komenda Stołeczna Policji, Szkoła Główna Służby Pożarniczej, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans”  w Warszawie, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Zakład Ratownictwa Medycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Patronat medialny nad akcją objęła telewizja TVP INFO.

[supsystic-gallery id=’3′]