We wrześniu blisko 50 tysięcy dzieci z Mazowsza po raz pierwszy przekroczyło szkolne mury. To właśnie z myślą o nich samorząd województwa mazowieckiego wspólnie z wojewódzkimi ośrodkami ruchu drogowego oraz Mazowiecką Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przygotował kampanię społeczną „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny – wyprawka dla pierwszoklasistów”. Do końca grudnia do najmłodszych uczniów z Mazowsza trafią zestawy złożone z elementów odblaskowych. W inauguracji kampanii w Warszawie udział wzięli wicemarszałek Wiesław Raboszuk, zastępca Burmistrza Dzielnicy Wola Grażyna Orzechowska-Mikulska, radna Dzielnicy Wola, przewodnicząca Komisji Edukacji i Infrastruktury Oświatowej Joanna Tracz-Łaptaszyńska oraz zastępca dyrektora WORD w Warszawie Waldemar Przeździęk.

– W tym roku po raz pierwszy kierujemy naszą kampanię społeczną „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” do uczniów klas pierwszych. Chcemy, aby dzieci już od najmłodszych lat uczyły się bezpiecznych zachować na drodze. Jedną z zasad, którą chcemy w nich zaszczepić jest noszenie odblasków. Pamiętajmy, że te małe elementy mogą uratować życie naszych dzieci – podkreślił wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

CZY WIECIE, ŻE:
Kierowca jadący po zmroku widzi osobę poruszającą się po drodze z odległości 30 metrów.
Pieszy, który ma na sobie element odblaskowy, jest widoczny już z odległości 150 metrów.

„Wyprawka dla pierwszoklasistów” to kontynuacja prowadzonej od 2014 r. kampanii społecznej samorządu Mazowsza – „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. Dzięki niej kilkadziesiąt tysięcy uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z naszego województwa zostało wyposażonych w elementy odblaskowe. Podczas spotkań z przedstawicielami samorządu województwa, wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego, policji, straży pożarnej oraz z ratownikami medycznymi mazowiecka młodzież uczyła się zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. Uczniowie brali udział w zajęciach z udzielania pierwszej pomocy, mogli również spróbować swoich sił na specjalnym torze rowerowym. Celem tych spotkań było przede wszystkim pokazanie dzieciom jak ważne, zwłaszcza jesienią i zimą, jest noszenie elementów odblaskowych.

– Praktycznie codziennie na naszych drogach dochodzi do wypadków z udziałem pieszych, a winę za to nie zawsze ponoszą kierowcy. W okresie jesienno-zimowym zmrok zapada bardzo szybko, a częste opady ograniczają widoczność. W takich warunkach nie trudno o tragedię. Noszenie odblasków daje szansę kierującym pojazdami na dostrzeżenie pieszego z odległości zapewniającej mu możliwość podjęcia skutecznej reakcji. Dlatego od wielu lat Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Warszawie bierze czynny udział w kampaniach społecznych propagujących noszenie elementów odblaskowych, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży – dodał z-ca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie Waldemar Przeździęk.

Nauka przez zabawę

Kampania „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny – wyprawka dla pierwszoklasistów” skierowana jest do dzieci, które w tym roku rozpoczęły naukę w szkole podstawowej. W ramach kampanii dzieci otrzymają wyprawkę, w skład której wchodzą elementy odblaskowe w formie zawieszek – można je przypiąć do ubrania lub plecaka, opaski odblaskowej oraz opaski LED, którą można założyć na rękę lub obuwie. Dzieci biorące udział w kampanii będą również mogły zobaczyć, jak widoczna dla kierowcy samochodu jest osoba z odblaskiem i bez niego.

– To przede wszystkim my rodzice jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo naszych pociech w drodze do szkoły, do domu czy na zajęcia pozalekcyjne. Niestety zmrok zapada już bardzo szybko, lada moment zaczną się jesienne szarugi, a widoczność decyduje o czasie reakcji i drodze hamowania pojazdu. Dziecko idące po zmroku poboczem w ciemnym ubraniu jest widoczne w światłach samochodu z odległości 20 m, w jasnym ubraniu z około 30 m. Elementy odblaskowe zmieniają to diametralnie – wystarczy opaska na nodze, ręce, a dziecko mające na sobie odblaski jest widoczne nawet ze 100-150 m – podkreślił dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie, sekretarz Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Dariusz Marek Szczygielski.

WYPADKI DROGOWE NA MAZOWSZU W 2016 R.

  • 2,4 tys. wypadków drogowych
  • 2,8 tys. osób rannych
  • 351 osób zabitych
  • 493 wypadki z udziałem pieszych
  • 436 osób rannych
  • 83 osoby zabite
  • 208 wypadów drogowych z udziałem dzieci w wieku od 0 do 14 lat