Od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu po drodze, poza obszarem zabudowanym, musi mieć element odblaskowy. Zasada jest prosta: im jesteśmy bardziej widoczni, tym lepiej. W związku z tym Samorząd Województwa Mazowieckiego, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie jak i Mazowiecka Rada Bezpieczeństwa Publicznego w porozumieniu z Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego rozpoczęli w 2014 roku kampanię społeczną „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”.

O pieszych i rowerzystach często mówi się, że są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Nie mają do dyspozycji pasów bezpieczeństwa, ani poduszek czy kurtyn powietrznych, dlatego w razie wypadku są najbardziej zagrożeni. Dodatkowo jesienne warunki drogowe – wcześniej zapada zmrok, a rano dłużej jest ciemno – nie ułatwiają widoczności. W takich okolicznościach kierowca zauważy osobę w ciemnym ubraniu dopiero z odległości około 20-30 m. To za mało, aby w porę wyhamować. Już jeden element odblaskowy sprawia, że jesteśmy widoczni z ponad 150 m. Te dodatkowe metry często ratują nam życie. Zakładajmy więc elementy odblaskowe – zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i naszych dzieci! – apeluje marszałek Adam Struzik.

W trakcie kampanii społecznej „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” młodzież oprócz otrzymywania elementów odblaskowych dla siebie i najbliższej rodziny, zdobywają nową wiedzę na różne tematy.

Podczas spotkań z młodzieżą funkcjonariusze policji omawiają rodzaje zagrożeń na jakie są narażone w codziennym życiu i jak się przed nimi chronić. Dzieci poznają zasady udzielania pierwszej pomocy pod bacznym okiem ratowników medycznych lub strażaków. Młodzież również ma okazję zaprezentować swoje umiejętności jazdy na rowerze pokonując przygotowany tor rowerowy.

Najmłodsi uczestnicy kampanii społecznej „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” mają okazję zaprezentować w formie plastycznej, jak widzą bezpieczeństwo.

Spotkania z dziećmi podczas kampanii społecznej „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” odbywają się w szkołach na terenie województwa mazowieckiego.