„Rowerem do Kultury” – pod takim hasłem na terenie Muzeum Wsi Radomskiej podsumowano kampanię edukacyjną  „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”.

5 czerwca w Muzeum Wsi Radomskiej zorganizowano szereg wydarzeń związanych z poprawą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Poza oficjalnymi uroczystościami uczestnicy wydarzenia łączyli przyjemne z pożytecznym. W skansenie przystosowanym na tą okoliczność do funkcji miasteczka rowerowego wszyscy chętni mogli wziąć udział w licznych konkursach i zabawach związanych z bezpieczeństwem a także przejechać rowerem wyznaczony szlak przy okazji zwiedzając teren muzeum. Po drodze, przy najciekawszych zabytkach, przewodnicy opowiadali o historii. Jednocześnie w amfiteatrze odbywały się występy uczniów szkół, które podczas kampanii przygotowały w szkołach ciekawe występy artystyczne i teatralne, promujące przepisy ruchu drogowego.

Wystąpili m.in. chór Kantylena z Zespołu Edukacji Gimnazjalnej i Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Makowcu, uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 1 w Radomiu z przedstawieniem „Milionerzy” oraz uczniowie Zespołu Szkół Integracyjnych im. Jana Pawła II w Radomiu ze scenkami nazwanymi „Telewizja Śniadaniowa”. Uczniowie klasy policyjnej ZDZ również dali ciekawy i głośny od huku wystrzałów pokaz obezwładniania „przeciwnika”.

Najwięcej emocji wzbudziło za to widowisko akrobatyczne w humorystycznej oprawie Piotra Bielaka. Jest to seria numerów specjalnych do których w komicznych okolicznościach wciągani są śmiałkowie spośród  kibicującej publiczności.

Podsumowywana edycja kampanii „Jesteś widoczny Jesteś bezpieczny” trwała od jesieni zeszłego roku. W tym czasie w ponad 130 szkołach, podczas prowadzonych szkoleń, funkcjonariusze Policji omawiali z uczniami zagrożenia na jakie narażeni są w codziennym życiu młodzi ludzie i jak się przed nimi chronić. Pod bacznym okiem ratowników medycznych lub strażaków uczestnicy szkoleń poznawali zasady udzielania pierwszej pomocy. Mieli również okazję zaprezentować swoje umiejętności jazdy na rowerze pokonując przygotowany tor rowerowy gdzie doświadczeni egzaminatorzy z Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego uczyli zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. Podczas tych spotkań przekazano uczniom kilkanaście tysięcy zestawów odblaskowych.

Jednym z kolejnych wydarzeń odbywających się w tym czasie na terenie Muzeum Wsi Radomskiej była konferencja  Regionalna wynikająca ze „Strategii poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na obszarze Województwa Mazowieckiego w latach 2014 – 2020”. W konferencji wzięli udział członkowie Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zaproszeni przedstawiciele   Samorządów Terytorialnych z subregionu Radomskiego, Policji, ITD oraz Instytucji wspierających BRD. Konferencję rozpoczął Pan Adam Struzik – Przewodniczący Rady, Marszałek Województwa Mazowieckiego. Uczestnicy konferencji omówili zagadnienia i problemy dotyczące poprawy bezpieczeństwa na drogach  województwa mazowieckiego oraz realizacji swych zadań ustawowych.