Sekretariat Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego rusza z nową kampanią społeczną pt. „Kierujesz życiem”.

Sekretariat Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego rusza z nową kampanią społeczną pt. „Kierujesz życiem”.

Kampania ma na celu kształtowanie świadomości oraz zachęcenie odbiorców do przestrzegania przepisów ruchu drogowego w zakresie obowiązujących limitów prędkości jazdy oraz dostosowania tej prędkości do warunków ruchu, ze szczególnym uwzględnieniem odbiorców w grupie wiekowej 18-24 lata, co skutkować będzie poprawą bezpieczeństwa w ruchu drogowym (ograniczenie liczby wypadków drogowych, a tym samym liczby zabitych i rannych).

W 2016 r. w 33 664 wypadkach drogowych śmierć poniosło 3026 osób, a 40 766 zostało rannych. Z danych Policji za ubiegły rok wynika, że szczególną uwagę należy zwrócić na wypadki spowodowane w wyniku niedostosowania prędkości jazdy do warunków ruchu, ponieważ nadal jest to główna przyczyna wszystkich wypadków zaistniałych na polskich drogach z udziałem kierujących.
Grupa docelowa, tzw. „młodych kierowców” – w wieku 18-24 lata, charakteryzuje się najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków. W 2016 r. byli oni sprawcami 20% wypadków powstałych z winy kierujących, w których zginęły 542 osoby, a 7 790 zostało rannych. Jest to grupa osób, którą cechuje brak doświadczenia i umiejętności w kierowaniu pojazdami i jednocześnie duża skłonność do brawury i ryzyka.

Kampania poprzedza rozpoczynającą się w przyszłym tygodniu akcję Policji „Prędkość”, mającą na celu kontrolę przestrzegania prawa w zakresie dopuszczalnych limitów prędkości, a tym samym ograniczenie liczby zdarzeń drogowych poprzez dyscyplinowanie tych kierowców, którzy prowadzą pojazdy z większą od dozwolonej prędkością lub w inny sposób łamią obowiązujące przepisy ruchu drogowego.

Zapraszamy do obejrzenia filmu.

 

http://krbrd.gov.pl/pl/aktualnosci/ruszyla-kampania-spoleczna-kierujesz-zyciem.html

Młodzież promuje bezpieczeństwo!

Młodzież promuje bezpieczeństwo!

Rusza konkurs pn. „Młodzież promuje bezpieczeństwo”, którego organizatorem jest województwo mazowieckie we współpracy z Mazowiecką Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Przedsięwzięcie kierowane jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Mazowsza. Dotyczy propagowania bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym poprzez stosowanie przepisów i dobrych praktyk na drodze.

Będzie polegał na przygotowaniu:

 1. filmu dotyczącego promowania bezpiecznych zachowań na drodze oraz zdobywania uprawnień do kierowania pojazdami:
  • kategorii AM prawa jazdy – uczniowie szkół gimnazjalnych,
  • kategorii B lub B1 prawa jazdy – uczniowie szkół ponadgimnazjalnych;
 2. projektu aplikacji na telefon dotyczącej bezpieczeństwa w ruchu drogowym – uczniowie szkół gimnazjalnych.

  Kwalifikują się prace, których treść będzie zgodna z obowiązującymi przepisami Ruchu Drogowego i które zostaną dostarczone do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, ul. Jagiellońska 26, 03-712 Warszawa, do 30 września 2017 r.

Nagrodami są bilety na 55. Rajd Barbórki, który odbędzie się 9 grudnia br. w Warszawie oraz zestawy poprawiające bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Pliki do pobrania

Rozmiar: 78 kB, Dokument programu Microsoft Word

Źródło: http://www.mazovia.pl/konkursy–szkolenia/inne/art,98,mlodziez-promuje-bezpieczenstwo

Rowerem do Kultury. Podsumowanie kampanii „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”.

Rowerem do Kultury. Podsumowanie kampanii „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”.

„Rowerem do Kultury” – pod takim hasłem na terenie Muzeum Wsi Radomskiej podsumowano kampanię edukacyjną  „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”.

5 czerwca w Muzeum Wsi Radomskiej zorganizowano szereg wydarzeń związanych z poprawą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Poza oficjalnymi uroczystościami uczestnicy wydarzenia łączyli przyjemne z pożytecznym. W skansenie przystosowanym na tą okoliczność do funkcji miasteczka rowerowego wszyscy chętni mogli wziąć udział w licznych konkursach i zabawach związanych z bezpieczeństwem a także przejechać rowerem wyznaczony szlak przy okazji zwiedzając teren muzeum. Po drodze, przy najciekawszych zabytkach, przewodnicy opowiadali o historii. Jednocześnie w amfiteatrze odbywały się występy uczniów szkół, które podczas kampanii przygotowały w szkołach ciekawe występy artystyczne i teatralne, promujące przepisy ruchu drogowego.

Wystąpili m.in. chór Kantylena z Zespołu Edukacji Gimnazjalnej i Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Makowcu, uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 1 w Radomiu z przedstawieniem „Milionerzy” oraz uczniowie Zespołu Szkół Integracyjnych im. Jana Pawła II w Radomiu ze scenkami nazwanymi „Telewizja Śniadaniowa”. Uczniowie klasy policyjnej ZDZ również dali ciekawy i głośny od huku wystrzałów pokaz obezwładniania „przeciwnika”.

Najwięcej emocji wzbudziło za to widowisko akrobatyczne w humorystycznej oprawie Piotra Bielaka. Jest to seria numerów specjalnych do których w komicznych okolicznościach wciągani są śmiałkowie spośród  kibicującej publiczności.

Podsumowywana edycja kampanii „Jesteś widoczny Jesteś bezpieczny” trwała od jesieni zeszłego roku. W tym czasie w ponad 130 szkołach, podczas prowadzonych szkoleń, funkcjonariusze Policji omawiali z uczniami zagrożenia na jakie narażeni są w codziennym życiu młodzi ludzie i jak się przed nimi chronić. Pod bacznym okiem ratowników medycznych lub strażaków uczestnicy szkoleń poznawali zasady udzielania pierwszej pomocy. Mieli również okazję zaprezentować swoje umiejętności jazdy na rowerze pokonując przygotowany tor rowerowy gdzie doświadczeni egzaminatorzy z Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego uczyli zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. Podczas tych spotkań przekazano uczniom kilkanaście tysięcy zestawów odblaskowych.

Jednym z kolejnych wydarzeń odbywających się w tym czasie na terenie Muzeum Wsi Radomskiej była konferencja  Regionalna wynikająca ze „Strategii poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na obszarze Województwa Mazowieckiego w latach 2014 – 2020”. W konferencji wzięli udział członkowie Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zaproszeni przedstawiciele   Samorządów Terytorialnych z subregionu Radomskiego, Policji, ITD oraz Instytucji wspierających BRD. Konferencję rozpoczął Pan Adam Struzik – Przewodniczący Rady, Marszałek Województwa Mazowieckiego. Uczestnicy konferencji omówili zagadnienia i problemy dotyczące poprawy bezpieczeństwa na drogach  województwa mazowieckiego oraz realizacji swych zadań ustawowych.

 

 

 

 

 

Bezpieczny Senior Na Rowerze

Bezpieczny Senior Na Rowerze

W dniach 20 i 22 kwietnia 2017 r. z inicjatywy Sekretarza Mazowieckiej Rady BRD Pana Dariusza Marka Szczygielskiego, przy współpracy WORD Warszawa, Burmistrza Dzielnicy Ursus Miasta Stołecznego Warszawy oraz Kierownika Zespołu Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Ursus dla wszystkich Seniorów poruszających się w ruchu drogowym rowerem zorganizowany został pilotażowy piknik pod hasłem „Bezpieczny Senior Na Rowerze”.

W dniu 20.04.2017r. pracownicy Wydziału Szkoleń i BRD przy współudziale Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m. st. Warszawy, Policji i Straży Pożarnej Dzielnicy Ursus przeprowadzili szkolenie teoretyczne z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego pod nazwą „Bezpieczny Senior na drodze” dla członków Towarzystwa Uniwersytetu III Wieku im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Ususie.

W wydarzeniu tym, które odbywało się w sali widowiskowej Ośrodka Kultury ARSUS przy ulicy Traktorzystów 14 w Ursusie, wzięło udział około 250 seniorów. Ze strony WORD w Warszawie obecni byli: Pan Waldemar Przeździęk, Pan Mariusz Sztal oraz pracownicy WSB. Towarzystwo Uniwersytet III Wieku reprezentowała Pani Prezes Lucyna Wasilewska, Delegaturę Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m. st. Warszawy w Dzielnicy Ursus jego Kierownik Pan Aleksander Zblewski.

W trakcie szkolenia zaprezentowane zostały zasady dotyczące bezpiecznego zachowania się na drodze, obowiązujących przepisów ruchu drogowego, statystyk wypadków drogowych (wykład wzbogacony był o autentyczne nagrania wypadków drogowych z udziałem pieszych i rowerzystów). Omówione zostały również zasady udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków drogowych. Wszystkim uczestnikom szkolenia zostały wręczone zestawy elementów odblaskowych. Po wykładach uczestnicy spotkania mogli osobiście porozmawiać i uzyskać porady u prowadzących.

W dniu 22.04.2017r. na terenie miasteczka ruchu drogowego w Ursusie przy ulicy Sosnkowskiego 10 odbyła się druga część szkoleniowej imprezy, podczas której najpierw został przeprowadzony konkurs z nagrodami z wiedzy teoretycznej z zakresu przepisów ruchu drogowego i zasad udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków drogowych, a następnie część praktyczna, tj.: „jazdy doszkalające” na terenie miasteczka oraz praktyczne ćwiczenia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przy użyciu tzw. fantomów.

Przeprowadzony konkurs teoretyczny miał formę testu jednokrotnego wyboru, składał się z 25 pytań, a jego uczestnicy podzieleni byli na dwie kategorie, tj.: kobiety i mężczyźni. Zwycięzcami poszczególnych kategorii zostali: I miejsce Pani Irena Krysińska – nagrodzona rowerem marki Kross ufundowanym przez Urząd Dzielnicy, na II miejscu była Pani Janina Burakowska – nagrodzona kaskiem rowerowym, a apteczkę rowerową za uzyskanie III miejsca otrzymała Pani Zdzisława Prędka. W klasyfikacji męskiej I miejsce i nowy rower, również marki Kross, zdobył Pan Jerzy Paul – nagroda ufundowana przez WORD w Warszawie, na II miejscu znalazł się Pan Ireneusz Domański, a na III Pan Jan Woliński, którzy otrzymali nagrody adekwatnie jak w kategorii kobiet. Wszystkim uczestnikom szkolenia zostały wręczone kamizelki odblaskowe oraz zestawy elementów odblaskowych.

Uczestnicy spotkania mięli też możliwość sprawdzenia stanu technicznego swoich rowerów, ich ewentualnych napraw i uzupełnienia wymaganego przepisami wyposażenia przez dostępny na miejscu „serwis rowerowy”. Obecni na miejscu Policjanci wykonywali darmowe oznakowanie rowerów uczestników szkolenia, wykonano 10 oznakowań.

W drugim dniu szkoleniowej imprezy, pomimo niesprzyjającej pogody, wzięło udział około 30 seniorów. Ze strony WORD w Warszawie obecni byli pracownicy WSB Pan Rafał Grodzicki i Pan Wojciech Biernacki, Towarzystwo Uniwersytet III Wieku reprezentowała Prezes Pani Lucyna Wasilewska, Urząd Dzielnicy reprezentowali Pan Wiesław Krzemień Zastępca Burmistrza i Pani Wanda Kopcińska Przewodnicząca Komisji Oświaty, Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego reprezentował Kierownik Pan Aleksander Zblewski, Policję reprezentował komendant Dzielnicy Pan kom. Waldemar Przydatek, obecni byli również strażacy Państwowej Straży Pożarnej.

Na zakończenie uczestnicy spotkania w trakcie indywidualnych rozmów uzyskiwali porady u fachowców z poszczególnych dziedzin.

Bezpieczne wakacje 2017 LPR

Bezpieczne wakacje 2017 LPR

Przygotowanie do wakacyjnego wypoczynku, by nic nam nie groziło było tematem przewodnim akcji „Bezpieczne wakacje”, która odbyła się dziś nad Zalewem Zegrzyńskim. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe we współpracy z innymi służbami ratunkowymi zorganizowało piknik edukacyjny.

Najważniejszymi punktami akcji były symulacje akcji ratunkowych. Pierwszą z nich było potrącenie pieszego. Organizatorzy uświadamiali zgromadzonych, jak skutecznie wezwać pomoc i jak samemu udzielać pomocy osobie poszkodowanej. Drugie zdarzenie miało miejsce na wodzie, gdzie doszło do wywrócenia żaglówki. Poszkodowane zostały dwie osoby. Jednej z nich trzeba było szukać pod wodą. Tu również zaprezentowano współpracę właściwych służb ratunkowych.

Organizatorzy dużo mówili o tym, jak wezwać pomoc, jak prawidłowo postępować z osobami w różnych stanach zagrożenia zdrowotnego i jakich zachowań unikać.

Każda z instytucji biorących udział w akcji zorganizowała własny namiot edukacyjny. Ratownicy medyczni uczyli zasad udzielania pierwszej pomocy w nagłych sytuacjach, które każdemu mogą się przydarzyć. Wodniacy przestrzegali przed niebezpiecznymi zachowaniami podczas wypoczynku nad wodą. Policjanci udzielali rad, jak przygotować się do wakacyjnych podróży, a ratownicy górscy – do wędrówek po górach. Z kolei strażacy instruowali, jak bezpiecznie obchodzić się z ogniem.

W trakcie pikniku przewidziano liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych. Była to niebywała okazja, by obejrzeć profesjonalny sprzęt ratunkowy: śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, karetkę, wóz strażacki, łodzie ratunkowe czy quad wykorzystywany przez Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Organizatorzy zapewnili m.in. konkursy, gry edukacyjne, ściankę wspinaczkową.

Piknik odbył się w bazie Legionowskiego WOPR. Organizatorami byli: Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Komenda Stołeczna Policji, Szkoła Główna Służby Pożarniczej, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans”  w Warszawie, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Zakład Ratownictwa Medycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Patronat medialny nad akcją objęła telewizja TVP INFO.

Posiedzenie Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Posiedzenie Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

W siedzibie urzędu marszałkowskiego odbyło się posiedzenie Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, któremu przewodniczył marszałek Adam Struzik.

O czym rozmawiano?

Porządek obrad przewidywał zmianę Regulaminu Rady, wybór sekretarza oraz zastępcy sekretarza rady, wyznaczenie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego do jej obsługi oraz podjęcie uchwał dotyczących:

 • przyznania wyróżnienia MRBRD „Za zasługi i zaangażowanie w działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w województwie mazowieckim”,
 • zatwierdzenia planu wydatków Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego w roku 2017 na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego,
 • przyjęcia planu pracy Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w roku 2017.

Koordynacja działań

Na szczególną uwagę zasługuje fakt powołania Stałego Sekretariatu działającego przy Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Warszawie. Do jego zadań poza planowaniem i organizacją pracy MRBRD będzie należała koordynacja działań służących poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, skuteczności wymiany informacji na szczeblu państwowym i wojewódzkim i ich analizie w odniesieniu do „Strategii Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego  na obszarze województwa mazowieckiego w latach 2014–2020”. Ważnym zadaniem będzie promocja działań poprzez media tradycyjne i społecznościowe. Dzięki temu Mazowiecka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ma stać się liderem szczebla wojewódzkiego w całym kraju. Sekretarzem rady został dyrektor WORD w Warszawie Dariusz Marek Szczygielski, a na jego zastępcą – dyrektor WORD w Radomiu Dariusz Piątek.

 Podsumowanie 2016r.

Członkowie rady zapoznali się ze sprawozdaniami rocznymi: Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu, Komendy Stołecznej Policji, Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o/Warszawa, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, oraz Zespołu Monitorującego pracę komisji.

Bezpieczne „POGODNE LATO”

Bezpieczne „POGODNE LATO”

W stanicy harcerskiej w Gorzewie 22 lipca 2016 r. odbyła się uroczysta inauguracja programu „POGODNE LATO” realizowana przez Chorągiew Mazowiecką Związku Harcerstwa Polskiego w Płocku przy wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego. Program skierowany jest do dzieci z rodzin niewydolnych wychowawczo, które wraz z dziećmi z rodzin funkcjonujących prawidłowo uczą się samodzielności, pracy w grupie i zdrowej rywalizacji. Uczestnicy obozu biorą udział w programach „Bezpieczna droga do szkoły”, „Moja pierwsza karta rowerowa”, „Już pływam” organizowanych przez kadrę pedagogiczną i instruktorską.
W uroczystości uczestniczył Tomasz Kominek dyrektor delegatury UMWM w Płocku, który wręczył uczestnikom programu 350 zestawów Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zawierających: opaskę sprężystą odblaskową, pas odblaskowy naramienny z saszetką, smycz odblaskową, zawieszki odblaskowe.

14–15 maja, Stadion Narodowy, strefa kibica – zapraszamy

14–15 maja, Stadion Narodowy, strefa kibica – zapraszamy

Nie masz pomysłu jak przyjemnie i pożytecznie spędzić weekend z dziećmi? Przyjdź 14 i 15 maja na Stadion Narodowy w  Warszawie.

Na najmłodszych uczestników ruchu drogowego w strefie kibica będzie czekało wiele atrakcji, m.in. mobilne miasteczko ruchu drogowego; symulator jazdy jednośladem, na którym będzie można przetrenować jazdę na motorowerze; symulator zderzeń; rowerowy tor przeszkód. Specjaliści do spraw bezpieczeństwa publicznego udzielą wskazówek dotyczących zasad bezpiecznego poruszania się na drodze, a ratownicy medyczni z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” SPZOZ zaprezentują zasady udzielania pierwszej pomocy.

Wstęp wolny!

Partnerami i wydarzenia są Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego.

Font Resize
Contrast