„Młodzież promuje bezpieczeństwo” ostatnia prosta przed finałem

„Młodzież promuje bezpieczeństwo” ostatnia prosta przed finałem

Konkurs „Młodzież promuje bezpieczeństwo”, którego organizatorem jest województwo mazowieckie we współpracy z Mazowiecką Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zbliża się do wielkiego finału.

Na Facebookowym profilu Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zostało udostępnione wydarzenie Młodzież promuje bezpieczeństwo – finał w ramach którego prace przygotowane przez uczniów biorących udział w konkursie szkół poddane zostaną surowej ocenie najlepszego możliwego jury, Was samych.

Oglądajcie zatem z uwagą, lajkujcie i udostępniajcie dalej konkursowe filmy.

Niech zwycięży najlepszy, znaczy najbardziej zaLIKEowany konkursowy film.

Drogowe kąciki w mazowieckich szpitalach

Drogowe kąciki w mazowieckich szpitalach

Ruszył pilotażowy projekt samorządu województwa mazowieckiego i Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. To kolejna inicjatywa, której celem jest poszerzanie wiedzy dzieci o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. W trzech mazowieckich szpitalach powstaną kąciki BRD. Będą to kolorowo wyposażone pokoje, w których mali pacjenci znajdą m.in. tablice multimedialne, znaki drogowe kolorowe autka, gry i książki – wszystko związane z bezpieczeństwem na drodze. Pilotaż obejmie szpital dziecięcy przy ul. Niekłańskiej w Warszawie, szpital w Dziekanowie Leśnym oraz oddział dziecięcy w szpitalu wojewódzkim w Radomiu.

To pierwszy tego typu projekt realizowany na Mazowszu. – Chcemy w ten sposób umilić czas przebywającym w szpitalach małym pacjentom. Te kąciki będą jednak pełniły nie tylko funkcję rozrywkową, ale przede wszystkim edukacyjną. Dzieci znajdą w nich wszystko to, co wiąże się z bezpieczeństwem na drodze: znaki drogowe, gry i książki. Będą także spotkania z wolontariuszami, podczas których mali pacjenci poznają zasady bezpiecznego poruszania się po drodze czy udzielania pierwszej pomocy. Liczymy, że ten projekt spotka się z pozytywnym odzewem i będzie kontynuowany w pozostałych szpitalach na Mazowszu – podkreślił wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Celem projektu jest utworzenie w marszałkowskich szpitalach miejsca dla małych pacjentów, które będzie nawiązywało do tematu bezpiecznego poruszania się pod drodze. Zajęcia z dziećmi będą prowadzić przeszkoleni przez pracowników wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego wolontariusze. Bedzie to nauka przez zabawę połączona z krótkimi pogadankami i prezentacjami. Wśród wolontariuszy, którzy zgłosili się do projektu są nauczyciele, harcerze, uczniowie szkół średnich, a także pracownicy wydziałów BRD wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego.

Kąciki BRD będą zorganizowane tak, aby dzieci czuły się w nich komfortowo i bezpiecznie. W zależności od wielkości pomieszczenia znajdą się w nich m.in.: kolorowe stoliki i wygodne siedziska, zestawy multimedialne składające się z projektora, tablicy, laptopa,  a także kolorowy zestaw pufek na stojaku, zestaw znaków drogowych, piankowe siedziska autka (straż pożarna, policja, karetka pogotowia), zestawy gier, kredki, bloki, książki oraz fantom do nauki udzielania pierwszej pomocy.

Koszt adaptacji pomieszczenia w zależności od jego wielkości szacowany jest na 16 tys. zł (wersja podstawowa) – 25 tys. zł (wersja rozbudowana). Środki na ten cel pochodzić będą z budżetów wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego.

Chcemy przez zabawę uczyć dzieci zasad bezpiecznego poruszania się na drodze. Bardzo często przebywający na oddziałach dziecięcych pacjenci to właśnie ofiary różnego rodzaju zdarzeń drogowych – wypadków, potrąceń. To bardzo ważne, aby już od najmłodszych lat zaszczepiać w dzieciach wiedzę na temat tego, co zrobić aby być widocznym dla kierującego pojazdami, jak zachować się w przypadku wypadku, udzielić pierwszej pomocy, czy po prostu wezwać pogotowie – podsumował Dariusz Marek Szczygielski, dyrektor WORD Warszawa.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia

oraz relacji filmowych


Ciechanów w Modlinie – czyli zajęcia dla dzieci z Ciechanowa w miasteczku ruchu drogowego w Modlinie

Ciechanów w Modlinie – czyli zajęcia dla dzieci z Ciechanowa w miasteczku ruchu drogowego w Modlinie

Rozpoczynając działania w ramach podjętej przez Mazowiecką Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego  współpracy z Urzędem Miasta Ciechanów oraz WORD w Warszawie, prowadzone przez WORD w Warszawie Miasteczko Ruchu Drogowego w Modlinie gościło pierwszą grupę dzieci z Ciechanowa. Systematycznie, przy dobrej pogodzie, organizowane będą wyjazdy dla uczniów kolejnych miejskich placówek oświatowych.

WORD Warszawa w swoich działaniach edukacyjnych kładzie nacisk na to, by rowerzyści oraz piesi jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, poruszali się w sposób odpowiedzialny, świadomy, nie narażając siebie i innych na niebezpieczeństwo. Infrastruktura Miasteczka Ruchu Drogowego pozwala na przygotowanie pieszych oraz rowerzystów do samodzielnego poruszania się w ruchu drogowym, zgodnie z obowiązującymi zasadami ruchu drogowego.

Warto podkreślić, że miasteczko ruchu drogowego to, bezpieczna w swej formule, symulacja rzeczywistości drogowej, z jaką każdy uczestnik ruchu drogowego spotyka się na co dzień.

Pierwsza grupa dzieci, uczniów klas czwartych ze Szkoły Podstawowej nr 5, przygotowujących się do egzaminu na kartę rowerową, wzięła udział w zajęciach zorganizowanych 28 września.

Zajęcia w miasteczku ruchu drogowego w Modlinie prowadzili egzaminatorzy oraz ratownik medyczny z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie.

Dla uczniów przygotowano trzy bloki tematyczne:

 • udzielanie pierwszej pomocy ofiarom wypadków drogowych,
 • prawidłowe poruszanie się rowerem po miasteczku ruchu drogowego,
 • bezpieczne poruszanie się w ruchu drogowym jako pieszy.

Wszystkie dzieci uczestniczyły rotacyjnie w każdym typie zajęć.

Kolejne elementy współpracy prowadzonej przez WORD Warszawa, pod auspicjami  Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, z Urzędem Miasta Ciechanów oraz WORD w Ciechanowie, dotyczyć będą szeroko pojętej edukacji uczniów, seniorów poprzez podejmowanie wspólnych działań zarówno w Modlinie jak i w Ciechanowie.

Ważnym elementem działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa podejmowanych przez miasto Ciechanów jest uczestnictwo w  organizowanej przez samorząd województwa mazowieckiego we współpracy z ciechanowskim WORD-em oraz Mazowiecką Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego kampanii społecznej „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” – wyprawka dla pierwszoklasistów. Akcja w subregionie ciechanowskim została zainaugurowana 19 września w Urzędzie Miasta Ciechanów. W jej ramach uczniom pierwszych klas miejskich szkół podstawowych m.in. przekazane zostały pakiety odblaskowych elementów.

Subregion Ciechanowski – Inauguracja kampanii społecznej „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny – wyprawka dla pierwszoklasistów”

Subregion Ciechanowski – Inauguracja kampanii społecznej „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny – wyprawka dla pierwszoklasistów”

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Ciechanowie rozpoczął nową akcję  „Wyprawki dla pierwszoklasistów”. Jest to kontynuacja prowadzonej od 2014 roku kampanii społecznej „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. Przedsięwzięcie, którego inicjatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego skierowane jest przede wszystkim do rodziców i najmłodszych uczniów. Celem kampanii jest uświadomienie rodzicom konieczności używania elementów odblaskowych przez dzieci, co korzystnie wpłynie na ich bezpieczeństwo.
W trakcie kampanii  ponad 3000 uczniów pierwszych klas szkół podstawowych z subregionu ciechanowskiego otrzyma nowe wyprawki.  W jej skład wchodzą elementy odblaskowe w formie zawieszek, opaski odblaskowe oraz opaski Led na rękę lub obuwie.

W dniu 19 września 2017 r. odbyło się oficjalne rozpoczęcie kampanii, którą w subregionie ciechanowskim organizuje Dyrektor WORD Anna Katarzyna Gwoździk. Wśród zaproszonych gości byli m.in.: Radna Województwa Mazowieckiego Wiesława Krawczyk, Prezydent Miasta Ciechanowa Krzysztof Kosiński, Dyrektor Delegatury UMWM w Ciechanowie Rafał Woźnowski oraz lokalne media. Dzieci, które jako pierwsze otrzymały wyprawki i uczestniczyły w inauguracji to uczniowie Szkoły Podstawowej TWP w Ciechanowie. Pierwszoklasiści biorący udział w kampanii oprócz otrzymanych zestawów, obejrzały projekcję filmu, który uświadomić miał jak wielką rolę w widoczności pieszego na drodze odgrywają odblaski. Założeniem akcji jest  aby  do końca października najmłodsi uczestnicy subregionu  ciechanowskiego byli wyposażeni w elementy odblaskowe.


 
Subregion Ostrołęcki – Inauguracja kampanii społecznej „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny – wyprawka dla pierwszoklasistów”

Subregion Ostrołęcki – Inauguracja kampanii społecznej „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny – wyprawka dla pierwszoklasistów”

Kampanię „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” – wyprawka dla pierwszoklasisty zainaugurowano także w subregionie ostrołęckim. W ramach akcji wszyscy pierwszoklasiści otrzymają zestawy akcesoriów odblaskowych.

Z najmłodszymi uczestnikami ruchu drogowego spotkali się wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc, radni województwa Marian Krupiński i Mirosław Augustyniak, dyrektor delegatury UMWM w Ostrołęce Mariusz Popielarz, wójt gminy Kadzidło Dariusz Łukaszewski oraz dyrektor WORD w Ostrołęce Dariusz Mierzejewski.

– Chcemy, aby dzieci, które właśnie rozpoczęły swoją przygodę ze szkołą, wiedziały, jak zachować się na drodze, by były bezpieczne. Małe, niepozorne a mogą uratować życie naszym pociechom – takie właśnie są elementy odblaskowe. Zadbajmy, aby nasze dzieci, wychodząc do szkoły, zawsze miały je przy sobie. Będąc widocznymi, będą bezpieczne – podkreślała wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

– To na nas, dorosłych spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo naszych dzieci i wnuków. Niestety statystyki policyjne nie pozostawiają cienia wątpliwości. Mimo że stan dróg z roku na rok się poprawia, budowane są chodniki czy ścieżki rowerowe, piesi i tak muszą pozostawać czujni. Dlatego już od najmłodszych lat musimy uczyć dzieci, jak zwiększyć ich bezpieczeństwo na drodze. To właśnie cel naszej kampanii społecznej „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny – wyprawka dla pierwszoklasistów”dodała Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Subregion Płocki – Inauguracja kampanii społecznej „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny – wyprawka dla pierwszoklasistów”

Subregion Płocki – Inauguracja kampanii społecznej „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny – wyprawka dla pierwszoklasistów”

15 września w szkole podstawowej nr 8 w Płocku uroczyście zainaugurowano kampanię społeczną „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” – wyprawka dla pierwszoklasisty w roku szkolnym 2017/18. Kampania ma na celu poprawę bezpieczeństwa i naukę odpowiednich zachowań w ruchu drogowym najmłodszych uczniów szkół podstawowych.

Kampania jest realizowana przez samorząd województwa mazowieckiego od 2014 r. W tym czasie kilkadziesiąt tysięcy dzieci otrzymało odblaskowe elementy ubioru oraz odbyło spotkania z policją, strażą pożarną, strażą miejską i ratownikami medycznymi. Funkcjonariusze uczyli najmłodszych odpowiednich zachowań na drogach.

– W Płocku na wiele sposobów dbamy o poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Realizujemy m.in. program „Jasno i bezpiecznie”, w ramach którego oświetlamy przejścia dla pieszych, budujemy sygnalizacje na drogach, spowalniamy ruch, aby Wasza droga do szkoły była bardziej bezpieczna. Dziś otrzymacie odblaskowe elementy, które sprawią, że będziecie lepiej widoczni dla kierowców – mówił prezydent Płocka Andrzej Nowakowski podczas otwarcia akcji.

W inauguracyjnym spotkaniu wzięli udział przedstawiciele starostw powiatowych, urzędu marszałkowskiego, WORD-u, straży miejskiej, policji, pogotowia ratunkowego.

Ciocia Agnieszka i Lew Honorek obecni na spotkaniu z uczniami klas pierwszych uczyli jak przechodzić przez jezdnię i jak zachować się w drodze do i ze szkoły.

Patronat nad kampanią „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” sprawuje Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.


 


Media o imprezie

TYGODNIK PŁOCKI

http://www.tp.com.pl/oswiata/kosztuje-niewiele-a-ratuje-zycie.html

Odblaskowe zwierzaki zrobiły furorę
W piątek pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Płocku spotkała miła niespodzianka. Dostały ledowe opaski i odblaski, pyszne jabłka z sadu Lecha Dąbrowskiego, przewodniczącego rady powiatu płockiego, a do tego odwiedził ich sympatyczny gość – Lew Honorek. Strażniczka miejska, znana dzieciom jako ciocia Agnieszka, przepytała dzieci. Wszystkie doskonale wiedziały, jak bezpiecznie zachowywać się na drogach. Przypominania jednak nigdy dosyć.
Była to inauguracja kampanii społecznej „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny– wyprawka dla pierwszoklasistów” w subregionie płockim. Firmowana jest od lat przez samorząd Mazowsza, wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego oraz Mazowiecką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Stąd obecność w murach „Ósemki” dyrektora delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Płocku – Tomasza Kominka, dyrektora WORD w Płocku – Wojciecha Krzewskiego. Obecni byli również m.in. przedstawicie policji, straży pożarnej i miejskiej, ratownicy medyczni. Zaproszenie na spotkanie przyjęli również starosta płocki, prezydent Płocka oraz burmistrz Sierpca.
Akcja realizowana jest od 2014 roku. – Dzięki niej kilkadziesiąt tysięcy uczniów szkół z naszego województwa zostało już wyposażonych w elementy odblaskowe. Uczniowie zostali też przeszkoleni z pierwszej pomocy – podkreślał Tomasz Kominek.
Jednak w tym roku we wrześniu 2017 roku blisko 50 tys. kolejnych dzieci z Mazowsza po raz pierwszy przekroczyło mury szkoły. One również będą mogły się czuć bezpiecznie w drodze do szkoły i nie tylko. Dostaną odblaski, a dodatkowo prowadzone będą pogadanki tematyczne.
– To nasz obowiązek, by pokazać dzieciom, jak ważne – zwłaszcza jesienią i zimą – jest noszenie elementów odblaskowych – dodaje Tomasz Kominek. Warto wiedzieć, że bez tych elementów pieszy widoczny jest na drodze w odległości 20 metrów. Z odblaskiem jego widoczność wzrasta do 120 metrów. Jeśli ponadto mamy świadomość, że 1/3 wypadków na drogach – w tym śmiertelnych – z udziałem pieszych, spowodowanych jest brakiem ich odpowiedniej widoczności, wszelkie wątpliwości znikają.
– Odblask kosztuje kilka złotych, a ratuje życie i zdrowie człowieka – podkreślali uczestnicy inauguracji kampanii. Ważne jednak, by odblaski znalazły się na wierzchnim ubraniu, a nie były schowane w plecakach. Z tymi, które w piątek wręczone zostały w „Ósemce” w ramach kampanii społecznej „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny – wyprawka dla pierwszoklasistów”, nie będzie takich problemów.
Zawieszki w formie sympatycznych odblaskowych zwierzątek czy wyglądające jak modne gadżety ledowe opaski od razu zyskały aprobatę dzieci. Jest więc szansa, że na ulicach Płocka dzieci będą bardzo widoczne, a przez to i bezpieczne. Podobnie zresztą jak i maluchy na całym Mazowszu. Do końca grudnia zestawy złożone z elementów odblaskowych mają bowiem trafić do najmłodszych uczniów z całego województwa.


 

Inauguracja kampanii społecznej „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny – wyprawka dla pierwszoklasistów”

Inauguracja kampanii społecznej „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny – wyprawka dla pierwszoklasistów”

We wrześniu blisko 50 tysięcy dzieci z Mazowsza po raz pierwszy przekroczyło szkolne mury. To właśnie z myślą o nich samorząd województwa mazowieckiego wspólnie z wojewódzkimi ośrodkami ruchu drogowego oraz Mazowiecką Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przygotował kampanię społeczną „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny – wyprawka dla pierwszoklasistów”. Do końca grudnia do najmłodszych uczniów z Mazowsza trafią zestawy złożone z elementów odblaskowych. W inauguracji kampanii w Warszawie udział wzięli wicemarszałek Wiesław Raboszuk, zastępca Burmistrza Dzielnicy Wola Grażyna Orzechowska-Mikulska, radna Dzielnicy Wola, przewodnicząca Komisji Edukacji i Infrastruktury Oświatowej Joanna Tracz-Łaptaszyńska oraz zastępca dyrektora WORD w Warszawie Waldemar Przeździęk.

– W tym roku po raz pierwszy kierujemy naszą kampanię społeczną „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” do uczniów klas pierwszych. Chcemy, aby dzieci już od najmłodszych lat uczyły się bezpiecznych zachować na drodze. Jedną z zasad, którą chcemy w nich zaszczepić jest noszenie odblasków. Pamiętajmy, że te małe elementy mogą uratować życie naszych dzieci – podkreślił wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

CZY WIECIE, ŻE:
Kierowca jadący po zmroku widzi osobę poruszającą się po drodze z odległości 30 metrów.
Pieszy, który ma na sobie element odblaskowy, jest widoczny już z odległości 150 metrów.

„Wyprawka dla pierwszoklasistów” to kontynuacja prowadzonej od 2014 r. kampanii społecznej samorządu Mazowsza – „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. Dzięki niej kilkadziesiąt tysięcy uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z naszego województwa zostało wyposażonych w elementy odblaskowe. Podczas spotkań z przedstawicielami samorządu województwa, wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego, policji, straży pożarnej oraz z ratownikami medycznymi mazowiecka młodzież uczyła się zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. Uczniowie brali udział w zajęciach z udzielania pierwszej pomocy, mogli również spróbować swoich sił na specjalnym torze rowerowym. Celem tych spotkań było przede wszystkim pokazanie dzieciom jak ważne, zwłaszcza jesienią i zimą, jest noszenie elementów odblaskowych.

– Praktycznie codziennie na naszych drogach dochodzi do wypadków z udziałem pieszych, a winę za to nie zawsze ponoszą kierowcy. W okresie jesienno-zimowym zmrok zapada bardzo szybko, a częste opady ograniczają widoczność. W takich warunkach nie trudno o tragedię. Noszenie odblasków daje szansę kierującym pojazdami na dostrzeżenie pieszego z odległości zapewniającej mu możliwość podjęcia skutecznej reakcji. Dlatego od wielu lat Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Warszawie bierze czynny udział w kampaniach społecznych propagujących noszenie elementów odblaskowych, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży – dodał z-ca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie Waldemar Przeździęk.

Nauka przez zabawę

Kampania „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny – wyprawka dla pierwszoklasistów” skierowana jest do dzieci, które w tym roku rozpoczęły naukę w szkole podstawowej. W ramach kampanii dzieci otrzymają wyprawkę, w skład której wchodzą elementy odblaskowe w formie zawieszek – można je przypiąć do ubrania lub plecaka, opaski odblaskowej oraz opaski LED, którą można założyć na rękę lub obuwie. Dzieci biorące udział w kampanii będą również mogły zobaczyć, jak widoczna dla kierowcy samochodu jest osoba z odblaskiem i bez niego.

– To przede wszystkim my rodzice jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo naszych pociech w drodze do szkoły, do domu czy na zajęcia pozalekcyjne. Niestety zmrok zapada już bardzo szybko, lada moment zaczną się jesienne szarugi, a widoczność decyduje o czasie reakcji i drodze hamowania pojazdu. Dziecko idące po zmroku poboczem w ciemnym ubraniu jest widoczne w światłach samochodu z odległości 20 m, w jasnym ubraniu z około 30 m. Elementy odblaskowe zmieniają to diametralnie – wystarczy opaska na nodze, ręce, a dziecko mające na sobie odblaski jest widoczne nawet ze 100-150 m – podkreślił dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie, sekretarz Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Dariusz Marek Szczygielski.

WYPADKI DROGOWE NA MAZOWSZU W 2016 R.

 • 2,4 tys. wypadków drogowych
 • 2,8 tys. osób rannych
 • 351 osób zabitych
 • 493 wypadki z udziałem pieszych
 • 436 osób rannych
 • 83 osoby zabite
 • 208 wypadów drogowych z udziałem dzieci w wieku od 0 do 14 lat
Sekretariat Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego rusza z nową kampanią społeczną pt. „Kierujesz życiem”.

Sekretariat Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego rusza z nową kampanią społeczną pt. „Kierujesz życiem”.

Kampania ma na celu kształtowanie świadomości oraz zachęcenie odbiorców do przestrzegania przepisów ruchu drogowego w zakresie obowiązujących limitów prędkości jazdy oraz dostosowania tej prędkości do warunków ruchu, ze szczególnym uwzględnieniem odbiorców w grupie wiekowej 18-24 lata, co skutkować będzie poprawą bezpieczeństwa w ruchu drogowym (ograniczenie liczby wypadków drogowych, a tym samym liczby zabitych i rannych).

W 2016 r. w 33 664 wypadkach drogowych śmierć poniosło 3026 osób, a 40 766 zostało rannych. Z danych Policji za ubiegły rok wynika, że szczególną uwagę należy zwrócić na wypadki spowodowane w wyniku niedostosowania prędkości jazdy do warunków ruchu, ponieważ nadal jest to główna przyczyna wszystkich wypadków zaistniałych na polskich drogach z udziałem kierujących.
Grupa docelowa, tzw. „młodych kierowców” – w wieku 18-24 lata, charakteryzuje się najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków. W 2016 r. byli oni sprawcami 20% wypadków powstałych z winy kierujących, w których zginęły 542 osoby, a 7 790 zostało rannych. Jest to grupa osób, którą cechuje brak doświadczenia i umiejętności w kierowaniu pojazdami i jednocześnie duża skłonność do brawury i ryzyka.

Kampania poprzedza rozpoczynającą się w przyszłym tygodniu akcję Policji „Prędkość”, mającą na celu kontrolę przestrzegania prawa w zakresie dopuszczalnych limitów prędkości, a tym samym ograniczenie liczby zdarzeń drogowych poprzez dyscyplinowanie tych kierowców, którzy prowadzą pojazdy z większą od dozwolonej prędkością lub w inny sposób łamią obowiązujące przepisy ruchu drogowego.

Zapraszamy do obejrzenia filmu.

 

http://krbrd.gov.pl/pl/aktualnosci/ruszyla-kampania-spoleczna-kierujesz-zyciem.html

Młodzież promuje bezpieczeństwo!

Młodzież promuje bezpieczeństwo!

Rusza konkurs pn. „Młodzież promuje bezpieczeństwo”, którego organizatorem jest województwo mazowieckie we współpracy z Mazowiecką Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Przedsięwzięcie kierowane jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Mazowsza. Dotyczy propagowania bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym poprzez stosowanie przepisów i dobrych praktyk na drodze.

Będzie polegał na przygotowaniu:

 1. filmu dotyczącego promowania bezpiecznych zachowań na drodze oraz zdobywania uprawnień do kierowania pojazdami:
  • kategorii AM prawa jazdy – uczniowie szkół gimnazjalnych,
  • kategorii B lub B1 prawa jazdy – uczniowie szkół ponadgimnazjalnych;
 2. projektu aplikacji na telefon dotyczącej bezpieczeństwa w ruchu drogowym – uczniowie szkół gimnazjalnych.Kwalifikują się prace, których treść będzie zgodna z obowiązującymi przepisami Ruchu Drogowego i które zostaną dostarczone do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, ul. Jagiellońska 26, 03-712 Warszawa, do 30 września 2017 r.

Nagrodami są bilety na 55. Rajd Barbórki, który odbędzie się 9 grudnia br. w Warszawie oraz zestawy poprawiające bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Pliki do pobrania

Rozmiar: 78 kB, Dokument programu Microsoft Word
Rozmiar: 17 kB, Dokument programu Microsoft Word
Rozmiar: 17 kB, Dokument programu Microsoft Word
Rozmiar: 16 kB, Dokument programu Microsoft Word

Źródło: http://www.mazovia.pl/konkursy–szkolenia/inne/art,98,mlodziez-promuje-bezpieczenstwo

Rowerem do Kultury. Podsumowanie kampanii „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”.

Rowerem do Kultury. Podsumowanie kampanii „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”.

„Rowerem do Kultury” – pod takim hasłem na terenie Muzeum Wsi Radomskiej podsumowano kampanię edukacyjną  „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”.

5 czerwca w Muzeum Wsi Radomskiej zorganizowano szereg wydarzeń związanych z poprawą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Poza oficjalnymi uroczystościami uczestnicy wydarzenia łączyli przyjemne z pożytecznym. W skansenie przystosowanym na tą okoliczność do funkcji miasteczka rowerowego wszyscy chętni mogli wziąć udział w licznych konkursach i zabawach związanych z bezpieczeństwem a także przejechać rowerem wyznaczony szlak przy okazji zwiedzając teren muzeum. Po drodze, przy najciekawszych zabytkach, przewodnicy opowiadali o historii. Jednocześnie w amfiteatrze odbywały się występy uczniów szkół, które podczas kampanii przygotowały w szkołach ciekawe występy artystyczne i teatralne, promujące przepisy ruchu drogowego.

Wystąpili m.in. chór Kantylena z Zespołu Edukacji Gimnazjalnej i Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Makowcu, uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 1 w Radomiu z przedstawieniem „Milionerzy” oraz uczniowie Zespołu Szkół Integracyjnych im. Jana Pawła II w Radomiu ze scenkami nazwanymi „Telewizja Śniadaniowa”. Uczniowie klasy policyjnej ZDZ również dali ciekawy i głośny od huku wystrzałów pokaz obezwładniania „przeciwnika”.

Najwięcej emocji wzbudziło za to widowisko akrobatyczne w humorystycznej oprawie Piotra Bielaka. Jest to seria numerów specjalnych do których w komicznych okolicznościach wciągani są śmiałkowie spośród  kibicującej publiczności.

Podsumowywana edycja kampanii „Jesteś widoczny Jesteś bezpieczny” trwała od jesieni zeszłego roku. W tym czasie w ponad 130 szkołach, podczas prowadzonych szkoleń, funkcjonariusze Policji omawiali z uczniami zagrożenia na jakie narażeni są w codziennym życiu młodzi ludzie i jak się przed nimi chronić. Pod bacznym okiem ratowników medycznych lub strażaków uczestnicy szkoleń poznawali zasady udzielania pierwszej pomocy. Mieli również okazję zaprezentować swoje umiejętności jazdy na rowerze pokonując przygotowany tor rowerowy gdzie doświadczeni egzaminatorzy z Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego uczyli zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. Podczas tych spotkań przekazano uczniom kilkanaście tysięcy zestawów odblaskowych.

Jednym z kolejnych wydarzeń odbywających się w tym czasie na terenie Muzeum Wsi Radomskiej była konferencja  Regionalna wynikająca ze „Strategii poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na obszarze Województwa Mazowieckiego w latach 2014 – 2020”. W konferencji wzięli udział członkowie Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zaproszeni przedstawiciele   Samorządów Terytorialnych z subregionu Radomskiego, Policji, ITD oraz Instytucji wspierających BRD. Konferencję rozpoczął Pan Adam Struzik – Przewodniczący Rady, Marszałek Województwa Mazowieckiego. Uczestnicy konferencji omówili zagadnienia i problemy dotyczące poprawy bezpieczeństwa na drogach  województwa mazowieckiego oraz realizacji swych zadań ustawowych.

 

 

 

 

 

Font Resize
Contrast